Obchodné podmienky a informácie o Ochrane osobný údajov nájdete na tomto linku

Prestrešenie bazéna

Prestrešenie bazéna - ochrana bazénu mimo sezóny

Pri záhradných bazénoch je dôležité jeho správne prekrytie, keď nie je využívaný. Veľmi obľúbeným, aj keď finančne náročnejším sú prekrytia na bazén z lexanu. Možností prestrešení je niekoľko, trendy sa však prikláňajú k nenápadným nízkym modelom prekrytia, ktoré nenarúšajú celkový vzhľad záhrady i priestranstva.
 
Minimálna výška prekrytia začína pri päťdesiatich centimetroch.
Takéto prekrytia, aj v zatvorenom stave poskytujú dostatok miesta na plávanie.
Materiálovo sa začali prestrešenia prikláňať k:
 
  • bronzovému
  • zlatému eloxu
  • drevodekoru
  • alebo špeciálnej fólii s karbónovým vzhľadom

 

Tieto farby prekrytia spôsobujú lepšie splynutie s okolitou prírodou.
 
Aj lexanová výplň je často nahrádzaná výplňou z kompaktného karbonátu. Takéto prestrešenie umožňuje lepší výhľad kúpajúceho sa do záhrady, aj keď na úkor tepelnoizolačných vlastností. Ak vás pri pohybe okolo bazénu rušia koľajnice, možnosťou je napríklad bezkoľajnicové riešenie. Podmienkou pre použitie takéhoto prekrytia je dokonalý povrch pod kolieskami, aby manipuláciu zvládol sám aj jeden človek.
 

Výhody prestrešenia bazéna

Hlavnou výhodou prestrešenia je predovšetkým úspora energie, ktorú treba vynaložiť na ohrev bazénovej vody. Prekrytie bazéna predlžuje sezónu kúpania minimálne o tri mesiace. Zadržuje teplo slnečných lúčov prirodzenou cestou, ohrieva vodu v bazéne, zabraňuje odparovaniu vody a znižuje spotrebu chemických prostriedkov potrebných na úpravu vody v bazéne.
 
Ďalej zabraňuje znečisťovaniu bazénu lístím, prachom a skracuje dobu údržby samotného bazénu. Prestrešenie účinne chráni bazén v zimnom období pred vplyvmi nepriaznivého počasia. V neposlednom rade chráni pred pádom do bazéna hlavne malé deti.
 

Možnosti prestrešenia bazéna

Inou alternatívou prekrytia sú:
 
  • lamelové prekrytia
  • prekrytie z PAE penového materiálu

 

Lamelové prekrytie môže byť integrované priamo v bazéne v dne alebo stene. Toto je však možné len vtedy, ak sme s prekrytím rátali už pri stavbe bazénu. Ak sme sa však rozhodli zakrývať hotový bazén, prekrytie môžeme umiestniť na rovnú stranu bazénu. Tieto prekrytia sú poháňané motorom a preto pri ich plánovaní je potrebné priviesť aj zdroj elektriny.
 
Prekrytia z PAE penového materiálu sú ľahšie a preto na manipuláciu s nimi postačuje aj ručné rolovacie zariadenie. Oba tieto typy prekrytia nám šetria energiu, pretože zabraňujú ochladzovaniu bazéna v noci cez hladinu.
 
Lacnejšou alternatívou je zakrývanie hladiny bazénu solárnou plachtou. Ide o bublinkovú fóliu s dobrými tepelnoizolačnými  vlastnosťami na jednej strane a schopnosťou ohrievať vodu lomom slnečných lúčov. Takéto prekrytie bazénu je vhodné aj na lacnejšie bazény. Solárne prekrytie môžeme na hladinu rozprestrieť ručne alebo pri plochou väčších bazénoch použiť rolovacie zariadenie.
 

Letné prekrytie bazéna - solárna fólia

Počas letného obdobia sa nám bazénová voda zohrieva počas dňa, no v noci dochádza k veľkým teplotným stratám. Veľa tepelných strát z vody bazénu ide cez hladinu. Aby sme týmto stratám zabránili, môžeme využiť solárne fólie. Solárna fólia je určená k čiastočnému ohrevu vody v bazéne.
 
Je tvorená vzduchovými bublinkami, ktoré slúžia ako lupy a prepúšťajú slnečné lúče do vody bazéna. Bazénová voda sa tým ohrieva a zároveň má solárna fólia tepelnoizolačné vlastnosti a zabraňuje úniku tepla z bazénu. Solárne fólie sú dodávané v rôznych hrúbkach, prípadne so striebornou alebo zlatou vrstvou, ktoré zlepšujú spätný odraz tepla do vody bazénu. 
 
Inou alternatívou solárnej fólie je tzv. GeoBubble. Ide o bublinky tvaru piškóty, ktoré maximalizujú odovzdávanie slnečnej energie do bazénovej vody. Tieto bublinky sú odolnejšie aj voči pôsobeniu chemikálií, ktorými ošetrujeme bazénovú vodu. Solárna fólia nám dokáže znížiť tepelné straty až o 85%. Menej využívanou alternatívou sú tepelnoizolačné plachty, ktoré sú šité priamo na mieru bazénu a dodacia doba je cca 4 týždne.

 solarna-folia

bazenove-prestresenie

bazenova-folia

Zimné prekrytie bazéna - zimná plachta

Okrem letného obdobia potrebujeme bazén chrániť aj v zime.
Ak nemáme lexanové alebo lamelové prekrytie môžeme zvoliť zimnú bezpečnostnú plachtu. Ide o prekrytie bazéna vyrobené priamo na mieru.
 
Zimná bezpečnostná plachta je:
 
  • vyrobená z materiálu ako trampolíny
  • je ukotvená do betónu alebo trávnika okolo bazéna
Zimné prestrešenie znižuje znečistenie bazéna a nakoľko plachta udrží aj dospelého človeka zabráni prípadnému pádu domácich miláčikov alebo detí do zazimovaného bazéna.
V čase, kedy bazén neslúži svojmu účelu je potrebné zabezpečiť, aby bol chránený pred nepriaznivými vplyvmi zimného počasia. Na tento účel slúži bezpečnostná zimná plachta. Táto chráni bazén pred nadmerným znečistením bazéna v zimnom období a zároveň zabraňuje pádu ľudí alebo zvierat do bazéna.
 
Zimná plachta je zhotovená z veľmi pružnej polypropylénovej tkaniny, ktorá je spevnená priebežne všívanými pruhmi slúžiacimi k jej uchyteniu po stranách bazénu. Bezpečnostné zimné plachty sú vyrábané na mieru s prihliadnutím na okolie bazénu, do ktorého bude plachta ukotvená.
 
Ide o hustú tkaninu, ktorá zabraňuje padaniu nečistôt do bazénovej vody. Zimná bezpečnostná plachta neprepúšťa slnečné žiarenie a tým zabraňuje tvorbe rias v bazéne. Voda v bazéne pod plachtou ostáva čistá a pri jarnej príprave bazénu na sezónu máme menej starostí s čistením bazénu.
 
Bezpečnostná plachta sa upevňuje pomocou mosadzných skrutiek a naťahujúcich pružín. V lete sa skrutky zaskrutkujú do hmoždín zapustených do podlahy v okolí bazéna. Zimná bezpečnostná plachta je dobré riešenie, ako ochrániť bazén v zimnom období, ak nemáme prestrešenie bazénu.
 

zimne_prestresenie_dlazba

zimne_prestresenie_plachta

zimne_prestresenie_ukotvenie

zimne_prestresenie_bazen

zimne_prestresenie